Zubna Ortodoncija
Pravilan odnos zuba, osim za lep izgled, važan je za zdravlje celokupnog sistema za žvakanje, mišića i viličnog zgloba.Već pri prvom pregledu može se postaviti dijagnoza, a definitivni plan terapije određuje se na osnovu rtg snimaka i analize studijskog modela.
Naglašavamo da su rezultati vrlo brzo vidljivi, čemu doprinose redovne i česte kontrole.
Ortodonski Apartati
Fiksni ortodontski aparati
Aktivni pokretni (mobilni) aparati
Myo Brace
Fiksni ortodontski aparati
U zavisnosti od dijagnoze i želje pacijenta na raspolaganju su metalne, keramičke I safir staklo bravice.Među mladima je popularan aparat sa metalnim bravicama i gumicama u boji, koje se menjaju prilikom svake kontrole, što omogućava uvek različitu kombinaciju
Keramičke bravice su bele boje, vizuelno manje i estetski prihvatljivije, ali ne i nevidljive.
Najnovije bravice izradjene su od safir stakla i estetski su najprihvatljivije. Manjeg su promera i s obzirom da su providne, poprimaju boju zuba. U kombinaciji sa belim lukovima, gotovo su neprimetne.
Oralna Higijena
Nakon postavke fiksnog aparata, higijena usta i zuba mora biti češća i temeljnija. Zubi se peru nakon svakog jela, tako da se savetuje izbegavanje grickanja izmedju obroka.
Oralna higijena se održava običnom četkicom, interdentalnom četkicom, četkicom za bravice, koncem i rastvorima za ispitranje usta.
Što se tiče ishrane, treba izbegavati svako odgrizanje hrane. Hranu treba seći na sitnije zalogaje. Izbegavati grickanje koštunjavog voća i povrća sa košticama. Zabranjene su žvake, karamele, lepljive bombone, lizalice.Kontrola terapije se obavlja jednom mesečno ili jednom u dva meseca , u zavisnosti od vrste bravica i težine slučaja.
Nakon završene terapije, pacijenu se izrađuje fiksni ili mobilni ritejner, kao i mobilna proteza, čija je uloga da osigura položaj zuba na željenim pozicijama i nakon ortodonskog lečenja.
Aktivni pokretni (mobilni) aparati
Ovim aparatom je moguće pomeriti jedan zub ili grupe zuba u različitim pravcima. Mobilnu protezu pacijent može sam izvaditi i postaviti na zube, a ortodontske sile deluju onoliko dugo koliko pacijent protezu nosi u ustima.
Uglavnom se nosi noću i par sati preko dana. Uspeh terapije sa mobilnom protezom u potpunosti zavisi od discipline i savesnosti pacijenta.
Myo Brace
Pre svega, Myobrace predstavlja sveobuhvatno rešenje, odnosno tip terapije koji utiče istovremeno na više razloga malokluzije korigujući zagrižaj i dovodeći zube u pravilan položaj.
Koristi se od najranijeg uzrasta (već od 3.godine života) a takođe nudi rešenje i za ostale uzraste, tinejdžere i odrasle osobe.
Myobrace nećete držati u ustima 24/7, on se nosi samo noću i 1-2 sata u toku dana, a to je samo jedna u nizu prednosti. Obe vilice se tretiraju istovremeno što predstavlja uštedu i vremena i novca. Takođe se ovim putem može izbeći vađenje zuba u kasnijem dobu i eventualno nošenje fiksnih aparata.
Najidealniji je za dečji uzrast jer on ne samo da ispravlja zube, već otklanja i uzroke koji su doveli do deformacije unutar vilice.
Rezultati terapije su stoga sveobuhvatni, postiže se pravilno disanje na nos a ne na usta, pravilna pozicija jezika, sprečavanje sisanja palca, što su upravo faktori koji najčešće uzrokuju malokluziju pored genetskog faktora. Dakle, uz pomoć Myobrace terapije aktiviraju se mišići, ispravljaju zubi i poboljšava se sveukupna morfologija lica.
Kod odraslih može da se koristi za ispravljanje manjih nepravilnosti i za moguće recidive nakon terapije fiksnim aparatom, zatim za probleme sa viličnim zglobom, hrkanjem, škrgutanjem zubima (bruksizmom).
Myobrace aparat je mekan, izrađen od silikona i komforan za nošenje, nosi se samo noću i 1-2 sata u toku dana, a kontrole se obavljaju na dva meseca dok celokupna terapija traje 6 meseci.